efektum
Ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Samorząd 2020-03-06
Mazowieckie
Ruszył Na realizację tegorocznej edycji Aktywnego Samorządu przeznaczono aż 181,5 mln zł (fot. Shutterstock.com)

Od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Aktywny Samorząd. To pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, zakupie sprzętu elektronicznego, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. To także pomoc w utrzymywaniu aktywności zawodowej oraz w uzyskaniu wyższego wykształcenia osobom uczącym się w szkole policealnej, w kolegium lub szkole wyższej.


 • Program Aktywny Samorząd skierowany jest do osób niepełnosprawnych i dotyczy wsparcia finansowego w takich obszarach jak poruszanie się i transport w życiu codziennym, zakup sprzętu elektronicznego i szkolenia w tym zakresie czy edukacja policealna.
 • Ponadto beneficjentami programu są samorządy na poziomie powiatowym, dla których środki pochodzące z programu są uzupełnieniem ich działań w ramach zadania własnego - wsparcia osób niepełnosprawnych.
 • Od 1 marca można składać wnioski o wsparcie w ramach programu.

W połowie stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało o zmianach, jakie do programu Aktywny Samorząd na rok 2020 wprowadził Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczą one w dużej mierze wyższych kwot dofinansowań na konkretne sprzęty czy szkolenia. W tegorocznej edycji zwiększono m.in. kwoty dofinansowania:

 • zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją obu rąk - z kwoty 5 tys. zł do 7 tys. zł
 • zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku - z 6 tys. zł do 7,5 tys. zł
 • zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją słuchu - z 2,5 tys. zł do 4 tys. zł
 • zakupu skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego - z kwoty 5 tys. zł do 7,5 tys. zł
 • kosztów opieki nad osobą zależną - z kwoty 200 zł miesięcznie nad jedną (każdą) osobą zależną - do kwoty 300 zł
 • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON, ale nie większej niż 25.000 zł
 • w formie dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia (Moduł II programu) dla studentów pobierających naukę w szkołach wyższych - z kwoty 1 tys. zł do 1,5 tys. zł,
 • kosztów opłaty za naukę - czesne (Moduł II programu), z 3 tys. zł za semestr do 4 tys. zł

Zmniejszono także wymagany udział własny przy zakupie sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku - z 30 proc. na 10 proc. ceny brutto oraz przy zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego - z 35 proc. na 25 proc. ceny brutto.

Czytaj też: Wnioskowanie o pieniądze z PFRON także przez internet

W tegorocznej edycji programu duża zmiana jakościowa nastąpiła w sposobie składania wniosków, bowiem od tego roku osoby zainteresowane mogą to zrobić przez internet. PFRON uruchomił tzw. SOW czyli System Obsługi Wsparcia, dostępny na stronie: www.sow.pfron.org.pl. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga wyjścia z domu i eliminuje ryzyko stania w kolejkach.

Rekordowe wsparcie

Warto również przypomnieć, że rok 2020 jest przełomowy jeśli chodzi o łączną kwotę, jaka została przeznaczona na realizację programu Aktywny Samorząd. Wyniesie ona aż 181,5 mln zł.

- To już dziewiąta edycja programu Aktywny Samorząd. Cieszymy się, że w tym roku osoby niepełnosprawne skorzystają z najwyższej jak do tej pory kwoty będącej ich bezpośrednim wsparciem - podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

Ocena: 0
Wyświetleń: 187 Dodał(a): zibi2
Komentarze