efektum
Bieg Tropem Wilczym w Pionkach 2020-03-02
Mazowieckie, Radom
Dzieci, młodzież, starsi i niepełnosprawni startowali w niedzielę w Biegu Tropem Wilczym, który odbył się w Pionkach. Udział w tegorocznej edycji biegu wzięło ponad 250 uczestników.

Symboliczny dystans 1963 metrów najszybciej pokonał Dawid Duda. Za nim znaleźli się Bartosz Łodygowski i Paweł Fabiś. Pierwsza wśród kobiet była Martyna Kowalczyk. Za nią linię mety przekroczyły Ilona Maj oraz Victoria Zawiślak. W biegu towarzyszącym na sześć kilometrów jako pierwszy linię mety przekroczył zwycięzca symbolicznego biegu na 1963 metrów - Dawid Duda. Za nim znaleźli się Paweł Janik oraz Ireneusz Kędziora.

Uczestnicy niedzielnego biegu wystartowali spod hali sportowej. O godzinie 12:00 ponad 250 osób przebiegło symboliczny dystans 1963 metrów – który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Symboliczny start w biegu na dystansie 1963 metrów zasygnalizowała wystrzałem z pistoletu startowego zastępca burmistrza Kamila Kaczorowska. Start w biegu towarzyszącym zasygnalizował Piotr Iwanowski ze stowarzyszenia Patriotyczne Pionki, które wraz miastem Pionki, a także ZHR i Instytutem Pamięci Narodowej byli organizatorami tego wydarzenia.

Biegowi głównemu towarzyszył drugi bieg na 6 kilometrów. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Kowalczyk, drugie Anna Molęda, trzecie Iwona Kędziora. Kolejne dwa miejsca tuż za podium zajęły Wiktora Wojtulewicz oraz Julia Kamionka.

W biegu na 6 kilometrów wśród mężczyzn najlepsi byli odpowiednio: Dawid Duda, Paweł Janik, Ireneusz Kędziora. Kolejno na 4,5 i 6 miejscu znaleźli się Grzegorz Kowalczyk, Sebastian Czerwiński i Kuba Szczodry.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.


Ocena: 0
Wyświetleń: 186 Dodał(a): zibi2
Komentarze