efektum
Nauka w pełni dostępna również dla osób z niepełnosprawnością 2020-02-17
Mazowieckie

Zwiększenie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnością i ich naukowa aktywizacja – to główne cele kampanii edukacyjnej „Nauka bez Barier”.

W Polsce niepełnosprawni studenci stanowią tylko około 2% słuchaczy szkół wyższych. To o wiele mniej niż w państwach zachodnich, gdzie uczelnie stwarzają takim osobom lepsze warunki studiowania. Dlatego Fundacja Neuron Plus będzie prowadzić do grudnia 2020 r. kampanię społeczną „Nauka bez barier”, która ma bardziej otworzyć środowisko akademickie na niepełnosprawnych studentów. Chodzi także to, aby ci najbardziej zdolni byli także zapraszani do zespołów naukowych, które prowadzą różnego rodzaju badania, często we współpracy z biznesem.

Fundacja uruchomiła por tal www.naukabezbarier.pl, który jest skierowany do studentów z niepełnosprawnościami, uczelni i przedsiębiorców. Przewidziano na nim cztery główne zakładki: przedsiębiorcy, start-upy, środowiska akademickie, baza wiedzy.

Nauka w peni dostpna rwnie dla osb z niepenosprawnociAutor: Materiały PrasoweLink: https://naukabezbarier.pl/

Studenci, doktoranci, profesorowie mogą na serwisie tworzyć zespoły naukowe i wspólnie prowadzić projekty. Również przedsiębiorcy zainteresowani takimi projektami mają możliwość rejestracji na portalu. Co więcej, na platformie stworzono wirtualny kalendarz do ustalania terminów spotkań naukowców i przedsiębiorców

Portal będzie też publikował ranking najbardziej innowacyjnych uczelni wyższych. Za każdy realizowany projekt naukowy, który znajdzie się na stronie, czy za każdego zarejestrowanego studenta uniwersytet, czy politechnika będą otrzymywać punkty. Im więcej tych punktów będzie, tym wyższa pozycja w rankingu. Dzięki temu szkoły wyższe będą mogły zaprezentować swój potencjał naukowy. A przy tym może zaczną też szerzej otwierać się na słuchaczy z niepełnosprawnościami. Portal www.naukabezbarier.pl to bardzo dobre narzędzie promowania uczelni, które chcą przyciągnąć nie tylko pełnosprawnych studentów, ale również osoby z różnymi niepełnosprawnościami, doceniając ich zdolności

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą ,,DIALOG’’ w latach 2019–2020.

Ocena: 0
Wyświetleń: 209 Dodał(a): zibi2
Komentarze