PIT: decyzje fiskusa nie zawsze logiczne

Zdjęcia:

Osoba: PIT: decyzje fiskusa nie zawsze logiczne
E-mail: zibi2@poczta.fm
Strona WWW: https://www.rp.pl/Podatki/304239924-Ulga-rehabilitacyjna-w-PIT-decyzje-fiskusa-nie-zawsze-logiczne.html
   
dodano: 2019.04.25
ważne do: 2025.11.23

Szczegóły ogłoszenia:

Niepełnosprawny nie odliczy wydatku na zabieg, nawet ratujący zdrowie, jeśli nie refunduje go NFZ.


Ulga rehabilitacyjna to duża pomoc dla niepełnosprawnych. Płacą niższy podatek dzięki temu, że odliczają od dochodu opłaty m.in. za leki, specjalne zabiegi czy dojazdy. Okazuje się jednak, że preferencja nie obejmuje wielu najpotrzebniejszych wydatków. Fiskus upiera się, że ulga nie przysługuje na zabieg sfinansowany przez chorego, nawet gdy jest to jedyna szansa na poprawę jego zdrowia. Dlaczego? Bo zabieg operacyjny to nie zabieg rehabilitacyjny.

 

OPERACJA TO NIE REHABILITACJA

Taką odpowiedź (interpretacja nr 0115-KDIT2-2.4011.14. 2019.2.MM) otrzymała niepełnosprawna kobieta, która musiała przejść zabieg nierefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej stan zdrowia był na tyle zły, że nie mogą się samodzielnie poruszać, a do tego groził jej zator. Operacja w prywatnej klinice była jedynym sposobem na poprawę.

Kobieta chciała odliczyć 7 tys. zł, które wydała na ten cel. Okazało się to jednak niemożliwe. Szef Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, który pozwala odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwienie wykonywania czynności życiowych, nie dotyczy takich zabiegów. Z kolei art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT precyzuje, że chodzi o opłaty za pobyt m.in. w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego oraz za zabiegi rehabilitacyjne. Mimo iż żaden przepis nie definiuje pojęcia „rehabilitacja", to zdaniem fiskusa nie dotyczy ono zabiegów, dzięki którym chory może chodzić.

 

Skarbówka nie miała wątpliwości, że operacja przywróciła kobiecie sprawność. To jednak za mało, by skorzystać z ulgi. Podatniczka nie ma prawa do preferencji, ponieważ z dokumentacji nie wynika, by był to zabieg rehabilitacyjny.

Chorych w podobnej sytuacji jest więcej. Skarbówka nie zgodziła się również na odliczenie wydatków na operację oczu. Podatnik nie ma prawa do ulgi na zabieg w prywatnej klinice, choć tylko dzięki niemu nie stracił wzroku (interpretacja nr 0114-KDIP3-3.4011. 44.2019.2.AK).

– Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia wydatków poniesionych w związku z zabiegami ratującymi widzenie w lewym oku, bo nie stanowią zabiegów rehabilitacyjnych – uznał dyrektor KIS.

Nie ma za to przeszkód, by skorzystać z ulgi na pakiet w prywatnej sieci medycznej, który poza rehabilitacją narządów ruchu obejmuje też inne usługi. Mówi o tym interpretacja nr 0114-KDIP3-3.4011.473. 2018.2.MS2.

Szans na odliczenie nie mają natomiast niepełnosprawni, którzy na co dzień muszą ponosić wiele wydatków na niezbędne produkty. Nie są one jednak lekami. Taką odpowiedź otrzymała matka rocznego dziecka z wrodzoną chorobą nerek. Dziecko musi pić specjalne mleko dostępne tylko na receptę, by jak najdłużej unikać dializ i konieczności przeszczepu. Matka nie może jednak skorzystać z ulgi, ponieważ mleko to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia, a nie lek (0115-KDIT2-2.4011.3.2019.1.HD).

Problem mają też niepełnosprawni, którzy korzystają z pieluchomajtek. Skarbówka nie zgadza się na odliczenie takiego wydatku, bo – jak wyjaśnia – nie jest to ani narzędzie techniczne niezbędne w rehabilitacji, ani ułatwiające wykonywanie czynności życiowych (0115-KDIT2-2.4011. 38.2019.1 ).