Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli skorzystać z opieki wytchnieniowej. Nowa edycja programu w Rzeszowie 2023-04-24
Podkarpackie, Rzeszów
Opieka wytchnieniowa to dla opiekunów osób niepełnosprawnych czas, w którym mogą odpocząć, zająć się własnym zdrowiem czy załatwieniem różnych spraw. W tym czasie ich bliscy będą pod opieką wykwalifikowanego personelu.Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie ogłosił nabór do kolejnej edycji „Opieki wytchnieniowej - pobytu całodobowego". Jest to program skierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy mieszkają w Rzeszowie wspólnie z osobą z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Warunek podstawowy: sprawowanie całodobowej, bezpośredniej opieki nad osobą niepełnosprawną.

Całodobowa opieka, pobyt bezpłatny

- Jeżeli na co dzień zajmujecie się osobami z niepełnosprawnością i potrzebujecie złapać oddech, zregenerować się, ośrodek Donum Corde zapewni opiekę Waszym bliskim. Dzięki naszemu programowi pobyt w ośrodku jest bezpłatny - wyjaśnia Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

ników oraz potrzeb członków rodzin lub opiekunów. Ma w założeniu odciążać od codziennych obowiązków i zapewnić czas na odpoczynek i regenerację. Przykładowo, jeżeli opiekun nie czuje się na siłach danego dnia sprawować opieki nad osobą z niepełnosprawnością, mogą się nią zaopiekować pracownicy centrum Donum Corde. Wszystko bez żadnych opłat.

Gdzie trzeba się zgłosić

Osoby zainteresowane programem opieki wytchnieniowej muszą dostarczyć do sekretariatu MOPS przy ul. Poniatowskiego 14:

  • wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia do programu,
  • kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności,
  • podpisaną informację dla członka rodziny lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością, dotyczącą programu,
  • karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny.

14 dni w roku

W przypadku dużej ilości chętnych do wzięcia udziału w programie, o kolejności przyjęcia decyduje wynik zamieszczony w karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - skali FIM wypełnionej przez lekarza rodzinnego/lekarza rehabilitacji medycznej/fizjoterapeutę/pielęgniarkę.

Na każdego z uczestników programu przewidzianych jest 14 dni bezpłatnej usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w 2023 roku.

Ocena: 0
Wyświetleń: 596 Dodał(a): zibi2