Niepełnosprawni będą mogli wypożyczyć niezbędny sprzęt. Ruszy specjalna placówka 2023-02-24
Śląskie
Bydgoski poseł Lewicy Jan Szopiński apeluje, by planowana Centralna Wypożyczalnia Sprzętu dla Niepełnosprawnych działała też w regionach. Chce także odtajnienia informacji o tym, jaki sprzęt kupiono za 200 milionów złotych. Jak informował, do tej pory posłowie nie otrzymali takiej wiedzy, a sprzęt jest w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Ełku.

– Występuje o to, aby niepełnosprawni z województwa kujawsko-pomorskiego i z Bydgoszczy mogli otrzymać lub wypożyczyć sprzęt dobrej, a wręcz doskonałej jakości na miejscu – w regionie – stwierdził Jan Szopiński.

O tym, jak można poprosić o sprzęt i jak wygląda dostawa, mówiła Aleksandra Gierej, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. – Mieszkańcy regionu będą mogli wnioskować o sprzęt, na przykład wózek inwalidzki za pomocą formularzy. Pomocą służą lokalni doradcy, a potrzebna rzecz będzie dostarczona do domu niepełnosprawnego lub we wskazanym miejscu, do 20 kilometrów od mieszkania.

– Sprzęt będzie dobrany zgodnie z sygnalizowanymi potrzebami. Za jakiś czas będzie opublikowany w formie wykazu na stronie PFRON. Formularze będą przekazywane do centrum informacyjno–doradczych dla osób z niepełnosprawnościami, które działają przy każdym oddziale funduszu. Wyposażenie będzie docierało bezpośrednio do osoby. Zajmie się tym realizator logistyczny, który na chwilę obecną będzie wyłoniony przez fundusz w drodze zamówienia publicznego – kontynuowała Aleksandra Gierej.

Operator wypożyczalni będzie zobowiązany do zapewniania wyboru różnych opcji potrzebnego sprzętu. Cena wypożyczenia na rok ma wynosić od półtora do dwóch procent ceny urządzenia.
Ocena: 0
Wyświetleń: 453 Dodał(a): zibi2