Rząd dopłaci Polakom do nowego auta. Pomoc otrzymają niepełnosprawni 2022-08-19
Śląskie
Ruszyły prace nad programem, w myśl którego Polacy mieliby otrzymać zapomogę od państwa na zakup nowego samochodu. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, których domowy budżet nie pozwala na zakup auta z potrzebnym do jazdy wyposażeniem. Co wiemy o nowym projekcie?

Rząd dopłaci Polakom do nowego auta

Osoby niepełnosprawne codziennie jeżdżą do pracy i na uczelnie, ale po godzinach często odwiedzają przychodnie lekarskie i rehabilitacyjne. Niekiedy ich domowy budżet nie pozwala na zakup samochodu, a co dopiero wyposażenia, które ułatwia im poruszanie się samochodem. Zwłaszcza w obliczu rekordowej inflacji, przez którą poza transportem podrożały również koszty leczenia i medykamenty. Chcąc ułatwić życie tym, którzy tego najbardziej potrzebują, wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. Osób niepełnosprawnych, zapowiedział dofinansowania na zakup auta dla osób niepełnosprawnych. To jednak miało miejsce na początku roku. Na jakim etapie jest projekt?

Pomoc otrzymają niepełnosprawni

Więcej szczegółów o projekcie mieliśmy poznać jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku, jednak tak się nie stało. W lipcu z kolei Wdówik poinformował, że rozpoczeły się już rozmowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W interpelacji posłów czytamy, że środki finansowe z pakietu wsparcia osób z niepełnosprawnościami "Samodzielność — Aktywność — Mobilność" mają docelowo zostać przeznaczone na "Program samochodowy", który skupia się na pomocy w zakupie specjalnego pojazdu osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym.

W rozmowie z portalem prawo.pl rzeczniczka PFRON Małgorzata Gaj, na ten moment opracowywane są dodatkowe elementy pakietu "Samodzielność — Aktywność — Mobilność", które pozwolą uzyskać środki na zakupu samochodu osobowego. Niestety, do tej pory Rada Nadzorcza PFRON nie zatwierdziła programu. Projekt jest na etapie konsultacji i uzgonień w porozumieniu z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że na ten moment nie wiadomo, kiedy dofinansowanie wejdzie w życie.

Na ten moment osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać na dofinansowanie z PFRON na zakup i montaż specjalnego oprzyrządowania do posiadanego już auta. Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ruchowej mogą liczyć na pomoc w wysokości do 10 tys. zł, natomiast dla osób z niepełnosprawnościami słuchu przeznaczone jest 4 tys. zł. Zapomogę mogą otrzymać także opiekunowie dzieci do 16 roku życia oraz osoby z dysfunkcją narządu ruchu.

Niepełnosprawne osoby mogą również liczyć na pomoc z programu "Aktywny samorząd" w następujących sytuacjach: uzyskania prawa jazdy, która jest przeznaczona do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i z niepełnosprawnością ruchu lub słuchu (w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego), w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Ponadto placówki rehabilitacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty oraz jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej mogą starać się o pomoc na zakup samochodu typu mikrobus, lub autobus na potrzeby osób niepełnosprawnych pod ich opieką.


Ocena: 0
Wyświetleń: 1738 Dodał(a): zibi2