Niepełnosprawni: powstał projekt ustawy o podwyżce renty socjalnej 2022-05-09
Śląskie
Obecna drożyzna może uniemożliwić opiekę nad osobami niepełnosprawnymi - powiedział w czwartek (5 maja) lider PO Donald Tusk podczas prezentacji obywatelskiego projektu ustawy o podwyżce renty socjalnej. W tym samym dniu ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.


Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy obecnych niskich świadczeniach, jest czymś co może de facto uniemożliwić realną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi - podkreślił w czwartek Donald Tusk na konferencji prasowej zorganizowanej w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Dodał, że rosnącą inflację i drożyznę odczuwają wszyscy bez wyjątku. - Ale ci, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi za dzisiejszą rentę socjalną, z ich punktu widzenia inflacja jest czymś zabójczym - powiedział lider PO.
Także w czwartek ponad tysiąc osób przeszło w czwartek ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni, ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych i przedstawiciele organizacji działających na rzecz tego środowiska.
Tusk o zabójczej inflacji, Hartwich o podwyżce renty socjalnej– Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy tak niskich świadczeniach, jakie mają dzisiaj, jest czymś co może doprowadzić do rozpaczy i de facto uniemożliwić realną opiekę nad niepełnosprawnymi - powiedział Tusk.
Wspomniał też o grupie pracowników systemu opieki społecznej, w której - jak mówił - zarobki też są "mizerne". Stwierdził, że "to byli ludzie, którzy na pierwszym froncie walki z pandemią, brali na siebie najcięższe obowiązki".
– Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych, dla tych najsłabszych może być nie do przeżycia - powiedział lider PO.

Posłanka Iwona Hartwich (KO) poinformowała o powstaniu inicjatywy obywatelskiej - projekcie ustawy o podwyżce renty socjalnej. - Ta ustawa, jeżeli weszłaby w życie pozwoliłaby na godniejsze życie dla tych osób - powiedział posłanka KO.
Przypomniała też 40-dniowy protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie w 2018 r. - Gdzie tak naprawdę rząd PiS-u nie chciał nam pomóc, ale uwaga - powstał Fundusz Solidarnościowy, który został bezwstydnie ukradziony tym osobom. I dzisiaj te osoby biorą sprawy w swoje ręce i będą zbierać podpisy pod projektem ustawy o podwyżce renty socjalnej - powiedziała Hartwich.
Posłanka zaapelowała też o podpisywanie się pod tym projektem ustawy.
Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Godności Osób NiepełnosprawnychPonad tysiąc osób przeszło w czwartek ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy zwracali uwagę, że pandemia pokazała wykluczenie cyfrowe społeczności niepełnosprawnych.
Marsz, który miał związek z obchodzonym w Europie 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, organizowany jest w Białymstoku od 20 lat z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni". Ma służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypominać o problemach tych osób.
W czwartek marsz odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wzięli w nim udział przede wszystkim niepełnosprawni i ich opiekunowie, ale też uczniowie szkół i przedszkoli integracyjnych czy uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Uczestniczyli w nim też m.in. wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku. Tradycyjnie jego uczestnicy przeszli główną ulicą miasta – Lipową. Marsz zakończył się festynem integracyjnym przy Rynku Kościuszki.
Prawo w medycynieNewsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIEWykluczenie cyfrowe niepełnosprawnych wynika także z barier mentalnychPrezes Stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska zwraca uwagę, że pandemia COVID-19 uświadomiła osobom działającym w środowisku niepełnosprawnych, że barier wciąż jest dużo.
– Pokazała nam jeszcze bariery, o których nie wiedzieliśmy, na przykład wykluczenie cyfrowe – powiedziała. Jak mówiła, gdy zaczęła się pandemia i ośrodki stowarzyszenia były zamknięte, okazało się, jak trudny jest dostęp do podopiecznych, np. przez telefon czy internet. Aby to zmienić, wprowadzono zajęcia znacznie poszerzające tzw. kompetencje cyfrowe.
Bogalska podkreśliła, że wiążą się z tym również bariery mentalne. - Wykluczenie cyfrowe też wynika z barier mentalnych. Bo po co niepełnosprawnemu komórka, po co tablet czy laptop, szczególnie mówię o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. I jeszcze taka całkowita niesamodzielność, pełna zależność od opiekunów, która niektórych podopiecznych pozbawiła kontaktu z nami, ponieważ opiekunowie uznali, że lepiej nie. Bo się zdenerwuje, rozdrażni, potem będzie się gorzej zachowywać. Bardzo trudne było przeskoczenie tego – dodała prezes Aktywnych.
Osoby niepełnosprawne nie mogą być izolowane w domachPodkreśliła, że sytuacja związana z pandemią pokazała, że osoby niepełnosprawne nie mogą zostać w domu.
– Bo inaczej ich życie staje się wegetacją, następuje regres psychiczny, to są zaburzenia zachowania, depresje – mówiła Bogalska. W jej ocenie marsz pokazuje siłę środowiska, że osoby niepełnosprawne są aktywne i chcą być aktywne, mają swoje zainteresowania i osiągnięcia.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że państwo wspiera różnymi programami działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Podał przykład programu tworzenia mieszkań chronionych, by wspierać aktywizację takich osób. Zwrócił uwagę, że także instytucje publiczne mają zadania do wypełnienia. Chodzi o – jak to ujął – "rozwijanie wspomagania osób niepełnosprawnych", żeby zapewnić im jak najlepsze warunki do funkcjonowania w społeczeństwie.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapewnił, że miasto od lat likwiduje bariery architektoniczne, nowe inwestycje są już przyjazne niepełnosprawnym, ale zwrócił uwagę również na bariery mentalne.
– Jakoś tak jest, że ludzie nie chcą widzieć tego, z czym nie do końca umieją sobie poradzić. Bo ludzie nie radzą sobie z osobami, które są niepełnosprawne i dlatego trzeba uczyć takiego postępowania – mówił. Podkreślał, że niepełnosprawnym trzeba pomagać, ale też zapewniać wszelkie możliwe warunki, aby były jak najbardziej samodzielne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Osobisty asystent osoby z niepełnosprawnością. Koszty takiego rozwiązania to 2 mld rocznie
W walce z pandemią potrzeby niepełnosprawnych przestały istnieć
Źródło: Puls Medycyny
Ocena: 0
Wyświetleń: 1423 Dodał(a): zibi2