W Radomiu niepełnosprawni szykują ozdoby świąteczne i wiązanki 2021-03-27
Mazowieckie
Stroiki świąteczne, ozdobne koszyczki, wiązanki, oryginalne dekoracje - to wszystko, a także wiele innych osób, przygotowują członkowie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaźni w Radomiu.

Od razu trzeba przyznać, że członkowie Stowarzyszenia mają rękę do kwiatów. Sprawdziliśmy to na miejscu, w ich radomskim sklepiku, gdzie oferują wykonane przez siebie produkty. Co chwila rozmowę przerywa dzwonek informujący, że do sklepu weszła kolejna osoba. Przychodzą klienci, kupują i zamawiają różne wyroby rękodzieła, stroiki, bukiety oraz wieńce. Poza nimi do sklepu wchodzą także inne osoby. Kierują się bezpośrednio na zaplecze, które jest dużą świetlicą.

Tworzą dekoracje

Na świetlicy można usiąść przy stołach, na których leżą kolorowe elementy stroików. Tam uczestnicy warsztatów kleją papierowe kwiaty, układają, tworzą dekoracje. Porozumiewają się językiem migowym​. - Znamy dobrze te osoby, ich historie, ich specyfikę. Czują się tu jak u siebie, jak w rodzinie. Niektórzy przychodzą codziennie aby nam pomagać - mówi Anna Rusak, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaźni.

Od początku swojego powstania w 2015 roku Stowarzyszenie działało na rzecz osób z wadami słuchu oraz osób niepełnosprawnych. Stworzono dla nich miejsce, gdzie mogli się spotykać, uczestniczyć we wspólnych zajęciach, warsztatach, a także wycieczkach i zabawach. W sumie takimi działaniami objętych zostało około 100 osób. W 2018 roku Stowarzyszenie przekształciło się w przedsiębiorstwo społeczne.

- Gdyby nie decyzja o rozpoczęciu działalności gospodarczej, to dalsze nasze istnienie stałoby pod wielkim znakiem zapytania - stwierdza Anna Rusak.

Wsparcie na otwarcie sklepu

Dotacja z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej pozwoliła Stowarzyszeniu na otworzenie sklepu oraz zakup potrzebnego sprzętu. Zostały zatrudnione na etaty osoby niepełnosprawne. Część funduszy przeznaczono na remont świetlicy i przystosowanie miejsc pracy. Sklep działający od dwóch lat w Radomiu ma już swoich stałych klientów, którzy znają i doceniają tutejsze wyroby rękodzielnicze i florystyczne. Świadczą o tym chociażby wpisy na stronie internetowej Stowarzyszenia: “Serdecznie polecam ich produkty naprawdę mają rękę do kwiatów zarówno żywych jak i sztucznych”.

Poza prowadzeniem sklepu Stowarzyszenie wykonuje usługi poligraficzne oraz prowadzi warsztaty i kursy rękodzieła. Pieniądze uzyskane z tych działalności przeznaczane są na wsparcie podopiecznych.

- Nagrodą dla nas są gesty przyjaźni i uśmiechy osób niepełnosprawnych oraz to, że nie są samotni. Czują się potrzebni biorąc udział w przygotowaniu dekoracji. Wiedzą też, że zawsze mogą na nas liczyć - podsumowuje pani Anna.

Ocena: 0
Wyświetleń: 426 Dodał(a): zibi2